مقاله ۱۰

 • چگونه کم رویی را در کودکان درمان کنیم ؟
 • کم رویی و خجالتی بودن در میان کودکان بسیار رایج است .از هر ۳ بزرگسال ۱ نفر می گوید که دوره ای از کودکی خود کم رو بوده است.بیشتر والدین فکر می کنند که کم رویی از سر فرزندانشان خواهد افتاد ،اما اگر فرزند شما دوره های قابل توجهی که بیشتر از ۶ ماه طول کشیده باشد ،داشته باشد ،این احتمال وجود دارد که این کم رویی به صورت ۱ رفتار تثبیت شده در بزرگسالی تبدیل شود.
 • آزمونهای استانداردی که برای ارزیابی رفتار و شخصیت به کار گرفته می شود نشان می دهد که کودکانی که مهارتهای غلبه بر کمرویی را در سنین پایین یاد بگیرند از کودکانی که هرگز خجالتی نبوده اند قابل تشخیص نیستند و این حرف به ما والدین این امید و انگیزه را میدهد که برای رفع کم رویی بچه ها قدم هایی برداریم .
 • قبل از اینکه چند راهکار برای رفع این مشکل بیان کنم ،چند توصیه به شما والدین عزیز دارم:
 • مشوق خوبی برای فرزندتان باشید و اگر گاهی رفتاری خلاف کم رویی از او دیدید مثلا حاضر شد از مغازه زمانی که همراه شماست خرید کند رفتار او را تشویق کنید .
 • البته در تشویق کردن رفتار مثبت فرزندتان، مراقب باشید که به او اضطراب وارد نکنید به آهستگی آنها را در امتحان کردن رفتارهایی که به نظر آنها مشکلا است تشویق کنید ،اما از پیشنهادهایی که آنها را گیج می کند یا برایشان اضطراب زاست خودداری کنید .
 • وقتی می خواهید رفتار خوب کودک را مورد تحسین قرار دهید از جملات واضح استفاده کنید و به گفتن آفرین به این دختر یا پسر خوب اکتفا نکنید.مثلا بگویید :آفرین که خودت بدون کمک من تونستی از فروشنده تقاضای ۱ بسته پنیر کنی این نشون میده که از خرید خجالت نمی کشی.
 • به فرزندتان نشان دهید که بزرگترها هم برای رفع مشکلات خود باید تلاش کنند هم در عمل و در گفتار از خاطرات خود و سختی هایی که برا غلبه به ۱ رفتار خاص استفاده کرده اید برایش تعریف کنید .
 • برای فرزندتان نقش کسی را که او در برابرش کم رویی نشان می دهد و خجالت می کشد را بازی کنید .مثلا اگر فرزندتان با معلمش مشکل دارد ،این نقش را بازی کنید .چون بازی با احساس باعث می شود که فرزند شما ۱ تجربه واقعی را در ذهن خود شبیه سازی کند و در هنگام رویارویی با معلمش راحتتر بتواند با او ارتباط برقرار کند.حتی می توانید با لباس پوشیدن ،شرایط را برای او بازسازی کنید .
 • از فرزندتان سوال بپرسید .وقتی او برای یافتن پاسخ سوالات شما فکر می کند ذهنش برای پاسخگویی برای صحنه های اضطراب زا آماده تر است .مثلاً از او بپرسید به نظر تو معلمت برای آرام کردن کلاس چه کاری می تواند انجام دهد،من برای کمک به تو در این کار (هر کاری )چه کمکی می تونم بهت کنم،فکر می کنی آخر این سریال چی میشه ؟
 • صبور باشید ،والدین عزیز یادتان باشد که رشد اعتماد به نفس و جسارت ۱ کار مشکل و زمان بر برای کودکان است .به آنها اجازه دهید تا سرعت این  پیشرفت راتنظیم کنند .
 • در ذهن خودتان فرزندتان را فردی با اعتماد به نفس بالا و با جسارت تصور کنید .صحنه ای را تصور کنید که کم رویی آنها از بین رفته و به راحتی با دیگران رابطه برقرار می کند ،وقتی این تصور را در ذهن خودتان تجسم می کنید ،بر نگاه شما به فرزندانتان اثر می گذارد و سبب می شود شما آینده­ی امیدوار بخشی را برای فرزندتان تصور کنید .این بر رفتار شما با او و نوع تشویق های شما اثر خوبی می گذارد و به این باور می رسید که اگرچه زمان می برد ولی عاقبت اثر خوبی پیش روی شما و فرزندتان است.
 • مرتب به بچه ها این مطلب را القا نکنید که تو خجالتی هستی و باید درست شوی .همین مطلب کار را سخت تر می کند .به او اینطور در مورد کم رو بودنش توضیح دهید که :تو گاهی از اوقات از بعضی چیزها خجالت می کشی ولی اگر تمرین کنی می تونی این موردهای کم رو هم از بین ببری.وقتی به بچه ها برچسب خجالتی بودن می زنیم یا در مهمانی ها و در حضور دیگران می گوییم دخترم یه کم خجالتی است ،او این ویژگی را جزئی از شخصیت خود می بیند و سعی می کند با آن کنار بیاید و تلاش او برای درست شدن کم می شود.
 • ۱ جدول امتیاز دهی برای کارهای فرزندتان آماده کنید مثل جدول زیر؛
تاریخامتیازات بدست آمدهامتیازات خرج شدهامتیازات باقی مانده
۱ مهر۵۰۵
۲ مهر۸۰۱۳
۳ مهر۱۰۲۰-دیدن یک فیلم ویدئویی۳
۵۵-پارک۳
۱۲۰۱۵
۴۱۰-خودکار اکلیلی۹

لیستی از کارهای مورد علاقه فرزندتان آماده کنید و برای هر کار یک امتیاز مشخص در نظر بگیرید مثلاً مثل جدول بالا پارک رفتن نیاز به پنج امتیاز دارد (دقت کنید که بعضی کارهای لازم برای بچه ها را خیلی دست نایافتنی و با امتیاز بالا در نظر نگیرید.

لیستی هم از کارهایی که بدون خجالت انجام داده در نظر بگیرید مثل ستون اول بعد از تاریخ ،بعد اگر در طول روز کاری که نیاز به امتیاز دارد انجام داد یا برایش تهیه کردید ،از امتیازهایش کم کنید و باقیمانده را در ستون آخر ثبت کنید .

در مقاله ای دیگر قصد دارم به راهکارهای دیگری در رابطه با رفم کم رویی و خجالت بچه ها مطالب دیگری را با شما عزیزان به اشتراک بگذارم .منتظر مقاله بعدی باشید و سعی کنید راهکارهایی را که در این مقاله برای شما بیان کردم در عمل پیاده کنید .

 

 

 

 

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *